8 НАЧИНА, ПО КОИТО БИЛКОВИЯТ ЧАЙ Е ПОЛЕЗЕН ЗА ЗДРАВЕТО
януари 28, 2023Змийска хурка – една специална билка
февруари 26, 2023Никога не сме твърде големи за приказки. Приказните истории за джинджифилови къщички, вещерски котли, стъклени пантофки и прокълнати жаби са формирали въображението и културата ни, от незапомнени времена. И до днес те продължават да радват, омагьосват и плашат както децата, така и възрастните. Често в тези истории има дълбока тъмна гора, странни отвари, приготвени от забранени билки, или ябълки, подправени с отрова. Вълшебните растения се превръщат почти в самостоятелни герои, които оформят приключението по време на развоя му.
Най-хубавото е, че тези вълшебни растения не се срещат само в книгите с приказки. В реалния свят има много примери за растения, дървета и храсти, които не са нищо друго освен вълшебни. Някои от тях пресъздават капризите на добре познатите принцеси на Дисни. Други може да накарат кожата ви да настръхне като ужасяващия завършек на приказка на Братя Грим.
Ако наблюдавате някой растителен вид достатъчно дълго, той ще ви вдъхне удивление и усещане за мистерия. Ето някои от най-интересните видове вълшебни растения:
Жив камък – Lithops
Естествен ландшафт: Южна Африка
В приказките не се знае откъде могат да дойдат полезни съвети, къде ви очакват тайни врати или кой може да ви наблюдава. Много често в скандинавския фолклор скалите и камъните могат да оживеят точно навреме, за да спасят положението, или да бъдат доказателство за наличието на зъл трол, застигнат от слънчевата светлина. Може би не очаквате камък да оживее по време на обикновен поход, но както се оказва, това е напълно възможно.
„Живите камъни“ са вид сукулент, който не позволява да бъде изяден, като се слива със скалите. Състоящ се от две листа и почти несъществуващо стъбло, този „камък“ е съвсем жив. През есента или още по време на лятното слънцестоене точно в центъра им се появява сладко ухаещо цвете.
Смокиня удушвач – Ficus altissima
Естествен ландшафт: Югоизточна Азия
В много народни приказки гората оживява, за да подлъже или хване в капан изгубения човек. Кошмарът на паяжинообразните, виещи се корени, които се увиват около крайниците, е достатъчен, за да събуди всеки от дълбок сън.
Ficus altissima е този кошмар, превърнат в реалност. Често растението започва живота си като епифит (подобно на коледния кактус), който събира хранителни вещества от района, в който расте, и се увива около друго дърво в този процес. Докато смокинята удушвач се вкорени в земята и може да оцелее самостоятелно, тя вече е задушила и убила своя гостоприемник.
Венерина мухоловка – Dionaea muscipula
Естествен ландшафт: Субтропични влажни зони по източното крайбрежие на Съединените щати
Естествен ландшафт: Субтропични влажни зони по източното крайбрежие на Съединените щати
Да останете завинаги в капана на корените на смокинята удушвач обаче не трябва да е единственото ви притеснение. Има и много растения с апетит за месо. За щастие, венерината мухоловка не поглъща хора – нейният вкус е насочен към насекоми и паякообразни.
Венерината мухоловка може да се задейства, за да се затвори, дори с леко докосване като косъм. След като жертвата е хваната в капан, трескавото движение на насекомото стимулира вътрешните дялове на растението, като ги приближава един към друг, докато образуват нещо като стомах и започнат процеса на храносмилане. Храносмилането трае около 10 дни, след което венерината мухоловка се отваря отново за следващата храна. Ммм, вкусно…
Бял равнец – Achillea milllefolium
Естествен ландшафт: Произхожда от северните райони с умерен климат в Азия, Европа и Северна Америка.
Познат на много билкари като “ лечителят на лечителите“, белият равнец не е труден за намиране и често може да бъде забелязан да расте покрай магистрали, пътеки, ливади и крайбрежия.
Това е многогодишно цъфтящо растение, което е известно (и споменато в древността) с употребата си за спиране на притока на кръв както при силни рани, така и при кървене от носа. Легендите разказват, че Ахил винаги го е носил със себе си в битка. На Хебридите листата от бял равнец можели да дадат на човек „второ зрение“. В същото време племето навахо дъвчело растението, за да лекува зъбобол.
Други представители на коренното население в Северна Америка, като чероките и оджибуе, използвали белия равнец за намаляване на температурата, подпомагане на съня и лечение на главоболие. Независимо дали се отправяте към битката при Троя, или сте съвременна вещица, която трябва да приготвя заклинания, има вероятност белият равнец да е магическото растение, което може да ви помогне по пътя.
Драконово дърво – Dracaena cinnabari
Естествен ландшафт: Архипелаг Сокотра
Открито за първи път на архипелаг в Йемен, драконовото дърво и неговият капещ червен сок са легенда. Сокът му е завладял въображението на древния свят и се използва и до днес.
В миналото червеният сок се е използвал като багрило, лепило за керамика, освежител на дъха и червило. Той се използва и до днес като лак за цигулки.
Лудо биле /беладона/ – Atropa Belladonna
Естествен ландшафт: Европа, Северна Африка и Западна Азия
Беладоната е от семейство картофови (същото като доматите, картофите и патладжаните), но има много по-зловеща и мистериозна репутация.
С течение на времето тя е използвана по различни начини: като упойка при операции; като отрова, използвана на върха на стрелите; има дори сведения за жени, които са използвали беладона като капки за очи, за да разширят зениците си и да изглеждат по-привлекателни и съблазнителни. Използвала се е и като „сънотворно“ по време на раждане. В някои народни приказки се казва, че беладоната е предпочитана от вещиците при приготвянето на техния „летящ мехлем“, който им помага да летят на събиранията с техния ковън.
Както и да го използвате, трябва да внимавате с това магическо растение, тъй като и листата, и зеленината са изключително токсични при поглъщане. За да се възстановите, ще ви трябва нещо повече от целувка от единствената ви истинска любов.
Източник: https://www.plantsnap.com/